AA Girl’s Regional and State Coverage

The Region II playoffs have kept these girls very busy with back-to-back matches this week. The Dulles District teams are dominating this region.

Dulles District team, Briar Woods, who had been the only team to win a regular season match against Broad Run in over three years, fell to Dulles District No. 1 Broad Run, 1-3. Dulles District, Freedom beat Jefferson District No. 1 Charlottesville, 3-1. Dulles District Woodgrove beat Evergreen District No. 1 Brentsville, 4-1. Woodgrove will face Freedom in the semi-finals, defending their field at 7:00pm Wednesday.

2011 AA VHSL Girl's Region II Championship

First Round
Mon. May 30

Briar Woods 1:0 Kettle Run OT

Freedom 8:0 Millbrook

Woodgrove  5:1 Western Albemarle 

Quarterfinals
Tues. May 31

Broad Run 3:1 Briar Woods

Freedom 3:1 Charlottesville

Woodgrove 4:1 Brentsville

Jefferson District No. 2 Monticello at Northwestern District No. 1 Handley

Semifinals
Wed. June 2

Woodgrove vs Freedom
 - Woodgrove will play Freedom on their own turf Wednesday night, batteling for a spot at the Regional Finals.

Finals
Fri. June 3 at high seed

2011 AA VHSL Girl's State Championship

June 7
Region I Champion vs Region II Runner-up
(Region I hosts)

Region IV Champion vs Region III Runner-up
(Region IV hosts)

Region II Champion vs Region I Runner-up
(Region II hosts)

Region III Champion vs Region IV Runner-up
(Region III hosts)

June 10
VHSL Spring Jubilee at Radford
Tickets $10

VHSL Spring Jubilee at Radford
Tickets $10

June 11
VHSL Spring Jubilee at Radford
Tickets $10

VHSL State Champion:

 

There are so many teams that are a part of the Virginia High School League (VHSL) that it can be hard to grasp what teams are a part of which district and region. Below we have created a break-down of teams according to region and district. There are; 4 regions, 14 districts, and 93 teams in AA.

Region I
Battlefield District
    1. Caroline
    2. Chancellor
    3. Courtland
    4. Culpeper County
    5. Eastern View
    6. King George
    7. James Monroe
    8. Spotsylvania
Bay Rivers District
    1. Bruton
    2. Grafton
    3. Jamestown
    4. Lafayette
    5. New Kent
    6. Poquoson
    7. Smithfield
    8. Tabb
    9. Warhill
    10. York
Southside District
    1. Bluestone Senior
    2. Brunswick Senior
    3. Greensville County
    4. Nottoway
    5. Park View (South Hill)
    6. Powhatan
    7. Prince Edward County
    8. Southampton

Region II
Dulles District
    1. Briar Woods
    2. Broad Run
    3. Dominion
    4. Freedom (South Riding)
    5. Loudoun County
    6. Park View (Sterling)
    7. Potomac Falls
    8. Tuscarora
    9. Woodgrove
Evergreen District
    1. Brentsville
    2. Fauquier
    3. Kettle Run
    4. Liberty (Bealeton)
    5. Warren County
Jefferson District
    1. Charlottesville
    2. Fluvanna County
    3. Goochland
    4. Louisa County
    5. William Monroe
    6. Monticello
    7. Orange County
    8. Western Albermarle
Northwestern District
    1. John Handley
    2. Millbrook
    3. Sherando
    4. Skyline
    5. James Wood

Region III
Blue Ridge District
    1. Alleghany
    2. William Byrd
    3. Lord Botetourt
    4. Northside
    5. Staunton River
Massanutten District
    1. Broadway
    2. Harrisonburg
    3. Spotswood
    4. Turner Ashby
Seminole District
    1. Amherst County
    2. Brookville
    3. E.C. Glass
    4. Heritage (Lynchburg)
    5. Jefferson Forest
    6. Liberty (Bedford)
    7. Rustburg
Southern Valley District
    1. Fort Defiance
    2. Robert E. Lee (Stauntion)
    3. Rockbridge County
    4. Stuarts Draft
    5. Waynesboro
    6. Wilson Memorial

Region IV
Piedmont District
    1. Bassett
    2. Magna Vista
    3. Martinsville
    4. Patrick County
    5. Tunstall
River Ridge District
    1. Blacksburg
    2. Cave Spring
    3. Christiansburg
    4. Hidden Valley
    5. Pulaski County
    6. Salem (Salem)
Southwest District
    1. Abingdon
    2. Carroll County
    3. Graham
    4. Grundy
    5. Marion Senior
    6. Richlands
    7. Tazewell